William Robinson 

Twórca i piewca idei dzikiego ogrodu.  Był autorem wielu książek ogrodniczych i botanicznych, ale najbardziej znana jest książka „The Wild Garden”- „Dziki ogród”.  Opisał w niej dokładnie ideę „dzikiego ogrodu” zwracając uwagę na ważny aspekt utrzymania zrównoważonego rozwoju bioróżnorodności w ogrodzie.

 

W książce podzielił się z czytelnikami swoją wiedzą zdobytą w trakcie wielu badawczych podróży, w trakcie których poznawał przyrodę różnych miejsc świata, oraz doświadczeniem wieloletniej pracy  w ogrodach botanicznych w Irlandii i Anglii.

Książka „Dziki ogród” doczekała się 7 edycji. W drugiej edycji książkę ozdobiły piękne ilustracje Alfreda Parsonsa.

 

skanowanie0009

skanowanie0007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Książka „Dziki ogród” odniosła ogromny sukces w Anglii, Europie oraz w Ameryce Północnej. Zawarte w niej porady stanowiły inspiracje i wskazówki dla ogrodników i architektów krajobrazu w XIX.

 

Kariera Robinsona jako pisarza rozpoczyna się od serii artykułów  „Kronika ogrodnika”, w których dzieli się wrażeniami i spostrzeżeniami z wypraw jakie odbył od 1865 r. co w późniejszym czasie zaowocowało również wydaniem dwóch publikacji: „Pokłosie z francuskich ogrodów”  i „Parki, promenady i ogrody Paryża”.

 

Kolejne wyprawy w Alpy francuskie, szwajcarskie i włoskie przyczyniły się do powstania książki „Alpejskie rośliny do angielskich ogrodów”. Wtedy też powstaje „ Dziki ogród”. Robinson podróżował również po Ameryce Północnej, gdzie w Nowym Jorku  poznaŁ projektanta Frederica Law Olmsteda.

 

W czasie swojego życia Robinson mieszkał w kilku miejscach. Swoje idee dotyczące ogrodu realizował jendak głównie w starej posiadłości Gravetye Manor.

 

Dziki ogród w rozumieniu Robinsona to miejsce, które nie jest efektem ciągłej ingerencji człowieka, nie wymaga stałej opieki ani  nieustannego poprawiania i upiększania. To miejsce, które rozwija się samo. Wyraźnie rozróżnia, rozdziela pojecia ogród dziki  i ogród krajobrazowo – malowniczy.

Wg Robinsona dziki ogród może współistnieć z bardziej formalną częścią ogrodu, wymagającą więcej nakładu pracy, która może znajdować się bliżej domu.

zródło: „The wild garden” William Robinson with Rick Darke

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zródło: „The wild garden” William Robinson with Rick Darke