Jesień na działce w Gliwicach

Kolory i smaki jesieni

 

Jesień – dla jednych smutna i szara, dla innych pełna barw i słońca. Na działkach i w ogrodach cieszą ostatnie kwiaty i pachną dojrzewające winogrona i jeżyny. Słychać szelest szyszek chmielu i bzyczenie pszczół ucztujących na rozchodniku. W ogrodzie czas na zbiory i przygotowania do przyszłego sezonu.

 

Rozchodnik okazały jest mało wymagającą byliną rosnącą dobrze  nawet na  podłożu  piaszczystym. Lubi stanowiska słoneczne gdzie pięknie się rozrasta, obficie kwitnie i tworzy gęste zbite kępy. Kwiatostany utworzone są z drobnych różowych gwiazdek zebranych w okazałe wiechy. Rozchodnik rozpoczyna kwitnienie gdy większość letnich kwiatów już przekwitła i stanowi ciekawy różowy akcent na jesiennej rabacie. Dodatkowo jest to roślina lubiana przez owady zapylające, dlatego warto znaleźć miejsce na posadzenie rozchodnika w naszym ogrodzie.

 

Róża wielokwiatowa jest to gęsty krzew dorastający od 3 do 5 metrów, który może być w różny sposób wykorzystany w ogrodzie. Wiosną jest pokryty licznymi drobnymi białymi kwiatami o delikatnym zapachu, a jesienią zdobią go drobne kuliste pomarańczowo-czerwone owoce. Jest krzewem dobrze rosnącym na przepuszczalnych, ubogich glebach. W ogrodzie ma zastosowanie jako krzew porastający pergole, podcienie lub płoty.

 

Chmiel zwyczajny od średniowiecza znany jest jako składnik potrzebny do produkcji piwa oraz jako zioło o właściwościach uspokajających. Roślina nie ma specjalnych wymagań  siedliskowych. Rośnie dobrze na podłożu piaszczystym i słabo przepuszczalnym oraz w słońcu i półcieniu. Pnącza chmielu odrastają na wiosnę od korzeni i osiągają do  4-6 metrów.  W ogrodzie nadaje się jako pnącze porastające pergole czy płoty, tworząc gęste zielone przesłony ozdobione na jesień delikatnymi szyszkami.

 

Niezaprzeczalnie, jak śpiewał Czesław Niemen, żółtym symbolem jesieni jest mimoza czyli nawłoć. Większość gatunków pochodzi z Ameryki Północnej. Jest to bylina bardzo rozpowszechniona. W Polsce rośnie dobrze w całym kraju zarówno na siedliskach naturalnych jak i synantropijnych. Ciekawostką jest to, że nawłoć „podbój” europy rozpoczęła jako ozdobna roślina pochodząca z ogrodów botanicznych i parków. Pomimo zdziczenia gatunków ozdobnych, nawłoć jest pięknym elementem ogrodów rustykalnych. Jest rośliną lubianą przez owady zapylające, a jej żółty kolor rozświetla ogród na jesień.